Tübitak Destekli Biyoloji Olimpiyatlarında Prof. Dr. Leyla AÇIK Hocamız Uluslararası Olimpiyatlarda Ülkemize Madalya Üstüne Madalya Getirmektedir

Özel yetenekli gençler arasında “Doğu Bloku” ülkelerinde başlatılan olimpiyatlarda, fen bilgisi alanında en başarılı gençleri belirlemek ve fen bilimlerine yönlendirmek amaçlanmıştır. UNESCO desteğiyle halihazırda 72 ülkenin katılımı ile bilim olimpiyatları gerçekleştirilmektedir.

Ülkelerin önde gelen liselerinde eğitim alan öğrencilerin yaşam bilimlerindeki geleceğin liderlerini belirlemeyi, onlara ilham vermeyi, güçlendirmeyi, desteklemeyi ve uluslararası ağlarını geliştirmeyi amaçlamasıyla son derece önemli bir yarışmadır. Temel bilimler alanında bu yarışmaya katılan çocuklar sertifika ve madalya ile ödüllendirilmelerinin yanında aslında çok daha önemli kazanımlar elde etmektedirler.

Bu yarışmaya ülkemiz de uzun bir zamandır katılmakta. Biyoloji Olimpiyat Koordinatörlüğünü beş yıldır Gazi Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Leyla Açık yürütmektedir. Bu kapsam da Afyon ve Antalya’da gerçekleştirilen ulusal kamplar sonrası belirlenen en iyi 4 öğrenci Fakültemizin Moleküler Biyoloji Laboratuvarı ve Bölüm Öğrenci Laboratuvarlarında teorik ve pratik eğitimi verilmektedir.

Hayvan sistematiğinden bitki sistematiğine, moleküler biyolojiden biyoinformatiğe, ekolojiden evrime, gelişim biyolojisinden hücre biyolojisine kadar tüm alanlarda teorik ve pratik eğitimi alan öğrenciler ülkemizi yurt dışındaki yarışmalarda başarıyla temsil etmişlerdir. Başarının temelinde öğrencilerin titizlikle seçilmelerinin yanında alanında uzman kişilerden oluşan güçlü bir kadro ile yarışmaya hazırlanmaları yatmaktadır.

Moleküler Biyoloji Laboratuvarı          Biyoloji Bölümü Öğrenci Laboratuvarı

Her ülke olimpiyatlara katılacak son dört öğrencisini seçtikten sonra yarışmanın düzenleneceği ülkeye gitmektedir. Burada yarışmacı öğrencilerden önce sınav koordinatörü ve ekibi (biyoloji alanında ülkemizden Prof. Dr. Leyla Açık) ilk olarak pratik sonra da teorik soruların tartışılmasına katılarak hata tespitinde görev alır ve soruların doğru formata oluşturulmasına katkıda bulunulur. Ekip, daha sonra 2 tam gün ve gece boyunca teorik sınav sorularını, 1 tam gün ve gece boyunca da pratik sınav sorularını Türkçeye çevirir. Böylelikle öğrencilerin çok kapsamlı olan sınav sorularını kendi dillerinde okuyabilmeleri ve anlayabilmeleri sağlanır. Sınav sonrası da cevap kağıtları değerlendirilerek hatalı puanlama yapılmasının önüne geçilir. En yüksek puanları alan öğrenciler madalya ile ödüllendirilir.

Sınav soruları lisansüstü düzey bilgisinden daha yüksek içeriğe sahiptir. Öğrenciler biyoloji alanında Campbell Biyoloji, Leninger’ın Biyokimyası, Alberts’ın Hücre Biyolojisi, Sadova’nın Yaşam, Klug Genetik, Guyton’ın Hayvan Fizyolojisi, Odum’un ekolojisi, biyoinformatik ve Sistematik, vb. kitaplardaki bilgiye hakim olarak yarışmaya katılmaktadır.

Soru tartışma ve tercüme ekibi
(Prof. Dr. L. Açık, Prof. Dr. Yusuf Menemen, Gökberk Deniz)
 
Gazi Üniversitesi Emekli Öğr. Üyesi Prof. Dr. Turan Güven’i rahmetle anıyoruz.

Gazi Üniversitesi öğretim üyelerinin koordinatörlüğünde son beş yılda Danimarka, Viyetnam, İngiltere, İran, Macaristan ve Japonya (pandemi nedeniyle tüm yarışmacılar kendi ülkelerinde sınava katılmıştır) biyoloji olimpiyatlarına katıldık.

Danimarka’da ülkemizi temsil eden milli takımımız   Viyetnam’da ülkemizi temsil eden milli takımımız
İngiltere’de ülkemizi temsil eden milli takımımız  İran’da ülkemizi temsil eden milli takımımız
Macaristan da ülkemizi temsil eden milli takımımız  Japonya milli takımımız ve Juri  
Ulusal Yarışma YılıUlusal Yarışma Katılımcı sayısıİlk aşamayı geçen Öğrenci SayısıUluslararası madalya Sayısı(4 örenci ile katılma)Uluslararası Yarışma YılıÜlkesi
   AltınGümüşBronzMansiyon  
2014    312015Danimarka
2015   2112016Vietnam
2016107750 122017İngiltere
2017926501122018İran
2018140450222019Macaristan
2019167356 31 2020Japonya

Gazi Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Leyla Açık koordinatörlüğünde Uluslararası Biyoloji Olimpiyatlarında beş yıldır 3 altın, 9 gümüş, 9 bronz madalya ve iki mansiyon kazanarak ülkemizin, üniversitemizin adını dünyada bilim alanında da duyurmasından dolayı gurur duyuyoruz.

Bizi sosyal medyada takip edin